تفاوت بین چاپ افست و دیجیتال
دوشنبه 20 آبان 1398, 09:37

 

برای مشتریان چاپ آینده نگر، تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال در این است که چاپ دیجیتال برای چاپ های سریع تر و با تعداد کمتر مناسب بوده ( مثلا چاپ یک نسخه) و چاپ افست نیز برای چاپ های با حجم بالا مناسبتر است. (مثلا چاپ هایی که با تیراژ بالای 2000 نسخه توجیه اقتصادی می یابد.)

هر دو نوع چاپ محصولاتی را تولید می کنند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و برای چاپ با کیفیت حرفه ای برای مشاغل و بیزنس ها  مناسب می باشد. مهمترین فاکتورهایی که باعث می شود مشتریان یکی از انواع چاپ را انتخاب کنند، عموماً حجم چاپ موردنظر و الزامات پروژه می باشد.

تفاوت های دیگری نیز - از جمله قابلیت های رنگ و اندازه ی کاغذ - بین چاپ افست و چاپ دیجیتال وجود دارد. دریابید که این تفاوتها چیست و کدامیک در انتخاب روش چاپ برای شما تاثیرگذار است!

فن آوری های مختلف مورد استفاده در چاپ افست در مقابل چاپ دیجیتال

تفاوت تکنولوژیکی بین چاپ افست با چاپ دیجیتال در نحوه ی انتقال تصاویر برروی کاغذ است. چنین تفاوتی بر صرفه اقتصادی راه اندازی این ماشین آلات تأثیر گذاشته  و نهایتاً در هزینه به مشتری چاپ منتقل می شود.

چاپ افست از صفحات فلزی اچ شده (حکاکی شده) استفاده می کند که جوهر را بروی یک  صفحه کاغذی پیاده می کند. تنظیمات چاپ افست معمولاً زمان بیشتری برده و پرهزینه تر از چاپ دیجیتال است. صفحات فلزی (به ازای هر رنگ یک صفحه استفاده می شود) باید قلم زنی شده و روی غلطک هایی که جوهر را بر روی کاغذ منتقل می کنند، پیاده شود. سپس ، ماشین چاپ باید چند دقیقه برروی ورق های کاغذ کار کند تا صفحات به درستی به جوهر آغشته شوند؛ ورق ها به اصطلاح گرم می شوند تا سرانجام چاپ برروی آنها انجام شود.

دستگاه چاپ افست چهار بخشی

از طرف دیگر ، چاپ دیجیتال از غلطک های الکترواستاتیک به نام "درام" استفاده می کند تا با آن تونر را برروی کاغذ بمالد. درام ها – که مجدداً به ازای هر رنگ یک عدد از آنها چاپ می شود - از یک بارِ الکترواستاتیکی استفاده می کنند که تونر را به شکل متراکم جذب می کند. سپس تونر روی ورق قرار داده شده و سپس با عبور از یک واحد با گرمای بالا روی کاغذ ذوب می شود.

ماشین چاپ دیجیتال رنگی

چاپ دیجیتال به راحتی می تواند یک برگه یا نسخه ای از یک جزوه را با حداقل تنظیمات چاپ کند. با این حال، چاپ افست برای راه اندازی و تنظیمات به زمان بیشتر و  همچنین مواد قابل توجهی نیاز دارد. جوهر و هر ورق کاغذی که از دستگاه چاپ افست خارج می شود ، در واقع ارزان تر از جوهر و کاغذی است که از دستگاه چاپ دیجیتال بیرون می آید؛ اما این پس انداز تنها در صورتی معنا می یابد که کار چاپی، حجم بالایی داشته باشد.

همچنین باید توجه داشت که تعداد نسخه های مشابه مهم است و نه تعداد کل برگه های چاپ شده. افست فقط با ایجاد چند هزار نسخه از یک برگه عقلانی به نظر می رسد. بنابراین به عنوان مثال ، اگر در حال چاپ 500 نسخه از کاتالوگی هستید که 100 صفحه دارد، شما 50،000 صفحه را چاپ می کنید، درحالیکه تنها 500 کپی از هر برگه به چاپ می رسد. (در این حالت چاپ افست معنی ندارد، زیرا به ازای هر صفحه کاتالوگ باید یک پلیت ساخته شود.)

امروزه اکثر مشاغل برای انجام چاپ های مکرر، سریع و دارای تغییرات مداوم، چاپ دیجیتال انتخاب می کنند. از طرف دیگر ، مشاغلی که حجم چاپ بالایی دارند و محتوای خود را تغییر نمی دهند ، غالباً چاپ افست را برمی گزینند.

بنابراین مجدداً تاکید می کنیم که- حجم چاپ، تفاوت اساسی بین چاپ افست و چاپ دیجیتال میباشد.

تفاوت های دیگر بین چاپ افست در مقابل چاپ دیجیتال

چند تفاوت دیگر نیز وجود دارد که در هنگام بررسی مشتریان جهت انتخاب روش چاپ نمود می یابد.

 

 

اولین مورد از این تفاوت ها اندازه ورق است.

چاپ دیجیتال به طور معمول دارای ورق هایی با ابعاد کوچکتر است که به طور معمول برگه هایی با ابعاد 19 اینچ و در برخی از دستگاه ها نیز  تا 29 اینچ می باشد. از طرف دیگر دستگاه های چاپ افست به طور معمول دارای صفحه های 29 و 40 اینچی می باشد. این افزایش اندازه گاهی اوقات امکان چاپ برخی از انواع محصولات را فراهم می کند که در ورق های با ابعاد کوچکتر امکان پذیر نیست. برخی از مثال های مربوط به مطلب فوق عبارت است از چاپ پوسترها و همچنین کتاب هایی با جلدهای بزرگ و نیز برخی از انواع بروشورهای خاص

هنگامی که اندازه چاپ مهم است ، اما حجم چاپ به قدری نیست که استفاده از چاپ افست را منطقی نماید ، مشتریان اغلب برای چاپ های با حجم کم، به چاپگرهای دیجیتال با فرمت گسترده روی می آورند. برخی از انواع چاپ با گسترده وجود دارد که انجام آنها با دستگاه های دیجیتال با قالبهای گسترده امکان پذیر نیست، مانند برخی از سطوح چاپی خاص ازقبیل پاکتهای  بسته بندی، پلاستیک ها و ...

دومین تفاوت در نمایش رنگها است.

هر بخش از تجهیزات چاپی تفسیرها و کنترلهایی کمی متفاوت درخصوص نحوه ی استفاده از رنگها بر روی یک صفحه ارائه می دهد (ممکن است رنگهای چاپ شده برروی کاغذ اندکی با رنگ های موجود در فایل متفاوت باشد). دستگاه های چاپ افست می توانند کنترل های خاصی از رنگ ارائه دهند که نسبت به چاپ دیجیتال برتری دارد. به عنوان مثال ، چاپ رنگ های Pantone  (یک سیستم مدیریت رنگ) روی دستگاه های چاپ افست دقیقتر است. زیرا در واقع از جوهر Pantone استفاده می کنند. این قضیه در جایی اهمیت می یابد که ایجاد یک رنگ دقیقاً طبق نمونه مهم است؛  مثلا برای برندهای شرکت های بزرگ زنجیره ای که در آن ثبات رنگ برند ارزش مالی قابل توجهی دارد.

سومین تفاوت در  این است که دستگاه های چاپ دیجیتال برای پروژه هایی با تغییرات سریع بطور قابل توجهی ارزان تر هستند.

چاپ دیجیتال زمان بازگشت باورنکردنی ای ارائه می دهد؛ زیرا راه اندازی آن بطور قابل توجهی کمتر است. فروشگاه هایی که چاپ دیجیتال را به خوبی انجام می دهند، می توانند سفارشات خود را در همان روز و نهایتا روز بعد تحویل دهند که بسیار کارآمدتر و ارزانتر از همان سفارش با چاپ افست است. برای مثال ، منطقی است که پروژه ای را بر روی چندین دستگاه چاپ دیجیتالی قرار دهید که به حداقل تنظیمات نیاز دارند. از طرف دیگر ، گذاشتن آن بر روی چندین دستگاه چاپ افست نیاز به چندین صفحه و همچنین صرف زمان زیاد برای جوهری کردن مناسب صفحات دارد.

کدام چاپ برای من مناسب تر است؟

همانطور که پیش تر گفته شد مهم ترین عامل تعیین کننده برای انتخاب بین چاپ دیجیتال تیراژ یا تعداد چاپ است. ولی اگر در این باره مردد هستید مجتمع چاپ روتا آماده ارائه مشاوره و خدمات انواع چاپ افست و دیجیتال است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.