سیل و بی آبی
دفع نقمت یا جذب نعمت
دوشنبه 19 فروردین 1398, 12:38

 

رویش نیوز - سرویس آب و محیط زیست: امام راحل رحمه ا علیه فرمودند جنگ برای ما نعمت بود و مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروز ۹۸ و در جمع زایران و مجاوران امام رضا (ع) اشاره نمودند اگر در دوران جنگ و دفاع مقدس به ما اسلحه و موشک میدادند ، ما هرگز به  خودکفایی تسلیحاتی و اقتدار نظامی و به تبع آن به امنیت ملی نمی رسیدیم . ای کاش تفکرات رهبران الهی انقلاب اسلامی در ذهن دولتمداران و مدیران کشور و بویژه مدیریت منابع آب جایی پیدا میکرد. در افکار بلند ، دقیق ، منطقی و عاقلانه رهبران نظام ( امام راحل و مقام معظم رهبری) ، جذب نعمتها بالاتر از دفع نقمتها جای دارد ، حال آنکه مدیران کشور تنها به دفع نقمتها می اندیشند و ضعف و ناتوانی و بی عرضگی آنان اجازه نمیدهد به جذب نعمتها هم فکر کنند ، شاهد کلام سخنرانی اخیر ریاست جمهوری کشور در جمع مدیران و ستادهای بحران استان مازندران است که فرمودند اگر بستر رودخانه ها و مسیلها از رسوب فراوان چندین ساله اخیر پاکسازی و لایروبی منظم و مرتبی انجام میگرفت ، چنین خسارت سنگین و بعضا غیر قابل جبرانی رخ نمیداد، این تفکر ، این تیوری و این راهکار تکیه بر نظریه دفع نقمتها دارد و از نظریه رهبران الهی نظام که به جذب نعمتها می اندیشند بسیار دور است . قدر مسلم راهکار دفع نقمتها و بطور خاص در وقایع اخیر ، لایروبی رودخانه ها یکی از اقدامات اساسی و ضروریست که بایستی در مدیریت آب کشور برنامه ریزی و نهادینه میشد و از این لحاظ هم به این مدیریت نمره ضعیف داده شد ، اما اگر مدیران آب این سرزمین بیشتر و پیشتر به جذب نعمتها می اندیشیدند باید راهکارهای جذب سیلابها ارایه و از زبان رییس جمهوری اعلام میگردید . قطعا نظریه لایروبی رودخانه ها برای کاهش خسارت سیلابها از زیان بالاترین مقام اجرایی کشور، نظریه کوتاه بینانه ایست که مدیریت آب به ایشان دیکته و انتقال داده ، مدیریتی مه در این چند ساله اخیر با انتخاب و انتصاب مدیران سیاسی و جناحی بجای مدیران فنی و مهندسی ، ناتوانی و ضعف مفرطی را بر مدیریت آب کشور حاکم نموده است و اگر این چنین نبود بایستی راهکارهای جذب سیلابها به ریاست جمهوری کشور دیکته میشد. باید بپذیریم اقلیم جغرافیایی ایران با اقلیم های کشورهای شرق آسیا که میانگین بالای بارش سالانه دارند بسیار متفاوت است، برای آنان که کمبود آبی چندان مطرح نیست ، راهکارهایی مانند لایروبی و آزاد سازی بستر و حریم رودخانه ها و مسیلها شاید کافی باشد لکن برای جغرافیای خشک و نیمه خشک ایران که قطره قطره بارش‌های الهی نقش حیاتی دارد باید به راهکارهای جذب سیلاب اندیشید ، راهکارهایی مانند احداث آبگیرها ، سد ها و سازه هایی اینگونه که ضمن کاهش خسارت‌ها و با ذخیره و نگاهداری آب بتواندوره های خشکسالی را به راحتی پشت سر گذاشت. 
چرا نباید در یک تعامل ملی با همسایگان غرب استان اصفهان به یک نقطه مشترک رسید که سد و تونل بهشت آباد و سد سوم کوهرنگ و سدهایی مشابه میتواند در دوره های پر بارش هم جلوی خسارات سیل را بگیرد و هم منبع ذخیره ای آبی مناسبی برای دوران خشکسالی بوده و زاینده رود و دشت مرکزی را از خشکی نجات دهد ، کافیست به همسایگان غربی استان اصفهان و حوضه آبی دز و کارون و هموطنان خوزستانی و چهار محالی این اطمینان و تضمین را داد که بهره برداری از چنین طرحها و پروژه هایی فقط و بیشتر در دوره های پر بارش انجام پذیرد.

 

نظرات

- محسن
دوست عزیز همسایگان استان اصفهان یعنی خوزستان و چهار محال بختیاری پای خون اصفهانی ها ایستاده اند چیزی جز نابودی اصفهان انها را خوشنود و راضی نمی کند ما دچار یک سقوط اخلاقی بنیان کن شده ایم در چنین شرایطی فقط. یک حاکمیت مقتدر و قوی نه در سطح دولت بلکه در کلیت حاکمیت قادر به حل معضلاتی از این دست می باشد که متاسفانه در حال حاضر وجود ندارد
1398-01-23 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.